9/11/2024 0 Comments Občutek krivde
Ali razlikujete med racionalnim in pretiranim občutkom krivde?Občutek krivde usmerja socializirano osebo k temu, da popravi škodo in izrazi sočustvovanje z oškodovancem. Zato je ta občutek povezan z učenjem in s pozitivnim preoblikovanjem osebnosti.
Oseba, ki izrazi, da ima zaradi svojega ravnanja "slabo vest", pokaže, da se zaveda svoje moralne napake in njenih posledic. V družbenem in psihološkem okolju ima čustvo krivde pomembno vlogo:
Jeza in bes sta zelo neprijetni čustvi, vendar veliko manj neprijetni kot krivda. Nekatere osebe pa se z občutkom krivde soočajo drugače. Oseba lahko napačno doživlja to vrsto občutka, ko se istoveti s svojim ravnanjem in ne razlikuje med seboj in svojim vedenjem. Oseba se dojema kot »slab človek«, če nekaj naredi ali ne naredi in ni zmožna ločevati občutja krivde od občutja ničvrednosti. Sebe dojema kot »sem slab človek«, kar gre za mešanico čustva inferiornosti, ki pripomore k njenemu dojemanju, da se doživlja skozi občutek sramu in ima mišljenje o sebi »drugi vidijo, da nisem dovolj dobra«. Takšna oseba vzpostavi nefunkcionalen odnos do svojega vedenja, zato se prezira. V tem primeru gre za nezmožnost ločevanja med seboj in svojim ravnanjem. Oseba ni zmožna razlikovati, da obsodba njenega vedenja ni obsodba njenega človeškega bitja. Kadar pa so bile osebe, kot otroci, v svoji primarni družini dežurni krivci za vse, kar se je znotraj družine dogajalo, so enostavno sprejeli vlogo, ki jim je bila vsiljena, to je vloga »kriv za vse na vseh področjih«. Te osebe so se poskušale izogniti občutku krivde tako, da so sprejele vse starševske zahteve za doseganje starševske ljubezni, postale so pretirano ustrežljive do staršev in do drugih ter so zanikale vse lastne potrebe. Področja, kjer niso morali zadovoljiti starševska pričakovanja, so postala njihova lastna področja, preplavljena z občutkom krivde. Zato pri teh osebah ne gre za občutek krivde, temveč za občutek ničvrednosti, ki se kaže kot občutek krivde. Pretirana krivda je pogosto maska ničvrednosti. Valentina Grobelšek, dipl. psihosoc. pomoči
0 Comments
Leave a Reply. |
CategoriesArchives
July 2024
|
Povežimo se |
Pokličite
|
Pišite
|
Kraj delovanjaGoričica, Šentjur
|
Spletna stran je last Zavoda VITA, pod okriljem katerega deluje Z.A.M.E. Vse pravice pridržane.
Spletno mesto www.zame.si soustvarja Patricija Turnšek, strokovnjakinja za digitalne vsebine in komuniciranje. |